Албумчета с картини
на велики художници
Тиражът е изчерпан.
NB!
Сикстинската капела.
Стенните фрески
Сикстинската капела.
Стенните фрески
От 6 октомври 2019 г. ще бъдат достъпни за закупуване нови авторски курсове,
албуми и интелектуални игри за деца и възрастни:
следете информация в сайта по възрастови категории
От 6 октомври 2019 г. ще бъдат достъпни за закупуване нови авторски курсове,
албуми и интелектуални игри за деца и възрастни:
следете информация в сайта по възрастови категории
Оскар Уайлд
онлайн курс от 12 лекции
Оскар Уайлд
онлайн курс от 12 лекции
Тайните на Сикстинската капела
Микеланджело
онлайн курс от 12 лекции
Тайните на Сикстинската капела
Микеланджело
онлайн курс от 12 лекции
допълнителни материали към лекциите и онлайн курсовете
Стойността на албума "Сикстинската капела. Стенните фрески" е 68 лв.
Във формата за плащане трябва да попълните своя email.
Ние ще се свържем със Вас, за да уточним на какъв адрес и кога да Ви изпратим албума
(за страната - чрез куриераска фирма Speedy). Куриерската услуга се заплаща от Вас.
Всеки екземпляр се изготвя индивидуално, затова можете да поръчате допълнителен текст, който да бъде изписан в албума: посвещение, дата, др.
Срок за получаване на албума: в рамките на две седмици от датата на направената поръчка.
Заплащането може да бъде извършено чрез системите на myPOS, PayPal или по банков път. Свържете се с нас, ако решите да не използвате myPOS или PayPal.
NB!
Тиражът е изчерпан
Текст: доц. д-р Лиза Боева
Рекдакто: д-р Калина Захова
Текст: доц. д-р Лиза Боева
Рекдакто: д-р Калина Захова
Текст: доц. д-р Лиза Боева
Рекдакто: д-р Калина Захова
Филизи 33
Образователна платформа по изкуства
Регистрацията е нужна само, ако решите да закупите курс/лекция
Неочакван поглед
рубрика на критически статии, анализи и рецензии
Неочакван поглед
рубрика на критически статии, анализи и рецензии
За книгата Черил Стрейд "Малки красиви неща"
от Лиза Боева
24/7/2024
Когато бях 5 клас беше много популярно списание "Пламъче". Май за подрастващи друго списание (издавано у нас) тогава нямаше. Братовчедка ми учеше в Прага и ми изпращаше богато илюстровани цветни западни издания, окичени със снимки на популярни певци, актьори, модели… "Пламъче" също бе цветно, но цветовете бяха четири; също имаше картинки, но не бяха фотоси на звезди, а картинки на наши автори. На последните страници имаше кръстословица (по незнайни за мен причини винаги се повтаряше една и съща дума – вид папагал с три букви – "ара") и други интелектуални задачки-закачки.
Най-интересната рубрика за мен (всъщност – единственото, което в "Пламъче" четях) бе тази с писма на читателите. Идеята бе да разкажеш за някаква своя тежка ситуация и да поискаш съвет (от някой знаещ чичко от редакцията, представящ се като "твой приятел" в края на всеки свой отговор). Писмата се подписваха с име, фамилия (може само с една буква от фамилията) и задължително градът по местоживеене.
Струваше ми се глупаво: ако Александра В. от Толбухин разказва своята тъжна любовна история, целият малък град, цялото малко училище в този малък град, целият малък випуск в малкото училище в малкия град, целият малък клас от малкия випуск в малкото училище в малкия град щяха да знаят. И въпреки това редакцията и "твой приятел" упорито изписваха мястото, където живееше подателят (най-малкото е било ясно по клеймото на изпратеното писмо). Тази подробност ми се струваше крайно нередна, а съветите на "твой приятел" бяха убийствено скучни и предвидими.
И въпреки това аз продължавах да чета рубриката в "Пламъче", защото някои от изповедите ми изглеждаха много интересни, а и защото много от назованите проблеми вълнуваха и мен.
Едно от писмата помня, обаче, с особена яркост. Тези редове така ме озадачиха, че са в главата ми и днес. Цитирам недословно, разбира се – не пазя броевете на "Пламъче" (а можеше поне тази страничка да съхраня):
"Скъпо Пламъче, много се надявам, че ще ми дадеш съвет какво да правя в тази ситуация. Много харесвам едно момче, то е от съседния клас и често се виждаме по коридорите. Той ми се усмихва, понякога ми махва с ръка , но аз не смея да го погледна дори. Много искам да му разкрия чувствата си, но се боя, че той ще ми се подиграе и ще разкаже на всички. А това би бил голям позор за мен, не знам ще го преживея ли. Но и да крия тези чувства в себе си ми се струва невъзможно. Всичко най-добро! Иван".
Не знам как това писмо е минало през редакцията (говорим за края на 80-те години!), не знам няма ли допусната обикновена грешка, не знам дали отговорът на "твой приятел" наистина е бил до Иван или по принцип – отговор на мунти, за любовта изобщо.
Дали заради "Пламъче", дали защото съм прекалено ленива или горделива да задавам въпроси, или съм прекомерно любопитна да чуя чужди истории – но винаги съм се интересувала от подобни "общи" разговори. Преди години дори посетих в Рига семинар на психолога Михаил Лабковски – огромна зала, над две хиляди човека, той отговаряше на въпроси (задавани от публиката или написани на листчета до него). Това, което правеше Лабковский, повече приличаше на шоу – той отговаряше винаги остроумно, бързо, всяка ситуация, дори най-трагичната, се "препикаваше" и изобщо бе много забавно.
И така, през годините винаги съм следяла подобни рубрики и семинари. И винаги съм имала усещането за някакво шарлатанство от страна на водещите и такива като мен от публиката, някакво усещане, че паразитираме над чуждото нещастие.
До момента, в който прочетох книгата на Черил Стрейд "Малки красиви неща" (изд. LifeTime Publishing). Тук са събрани конкретни истории – изпратени до нея от читателите на онлайн рубрика в популярен сайт. Начинът, по който тя пише, ме изуми: всеки отговор (без да е подписан "твой приятел") ме караше да искам Черил Стрейд да ми е приятел. Тя отговаря винаги съвсем конкретно, съвсем ясно: без шикалкавици от рода "всичко е в твоите ръце" или "има три възможни пътя"... И още: тя обосновава така своето предложение, че не стига до манипулация. Човекът в състояние на отчаяние, на безпътица не се хваща за съвета й като за сламка – тя не позволява това. Нейните отговори са построени по особен начин – хем те въвлича в история, хем до края знаеш, че това е нейна история.
Ти трябва да създадеш своя.