Албумчета с картини
на велики художници
Тиражът е изчерпан.
NB!
Сикстинската капела.
Стенните фрески
Сикстинската капела.
Стенните фрески
От 6 октомври 2019 г. ще бъдат достъпни за закупуване нови авторски курсове,
албуми и интелектуални игри за деца и възрастни:
следете информация в сайта по възрастови категории
От 6 октомври 2019 г. ще бъдат достъпни за закупуване нови авторски курсове,
албуми и интелектуални игри за деца и възрастни:
следете информация в сайта по възрастови категории
Оскар Уайлд
онлайн курс от 12 лекции
Оскар Уайлд
онлайн курс от 12 лекции
Тайните на Сикстинската капела
Микеланджело
онлайн курс от 12 лекции
Тайните на Сикстинската капела
Микеланджело
онлайн курс от 12 лекции
допълнителни материали към лекциите и онлайн курсовете
Стойността на албума "Сикстинската капела. Стенните фрески" е 68 лв.
Във формата за плащане трябва да попълните своя email.
Ние ще се свържем със Вас, за да уточним на какъв адрес и кога да Ви изпратим албума
(за страната - чрез куриераска фирма Speedy). Куриерската услуга се заплаща от Вас.
Всеки екземпляр се изготвя индивидуално, затова можете да поръчате допълнителен текст, който да бъде изписан в албума: посвещение, дата, др.
Срок за получаване на албума: в рамките на две седмици от датата на направената поръчка.
Заплащането може да бъде извършено чрез системите на myPOS, PayPal или по банков път. Свържете се с нас, ако решите да не използвате myPOS или PayPal.
NB!
Тиражът е изчерпан
Текст: доц. д-р Лиза Боева
Рекдакто: д-р Калина Захова
Текст: доц. д-р Лиза Боева
Рекдакто: д-р Калина Захова
Текст: доц. д-р Лиза Боева
Рекдакто: д-р Калина Захова
Филизи 33
Занимания по изкуства за деца и възрастни
Регистрацията е нужна само, ако решите да закупите курс/лекция
Неочакван поглед
рубрика на критически статии, анализи и рецензии
За посланията в "Майстора и Маргарита" и изгубеното в преводите на романа на Булгаков
лекция-спектакъл на доцент Лиза Боева и Ицко Финци
от Пепа Витанова, БТА
Снимки: Владимир Шоков, БТА
20/11/2022
В Сталинска Русия са били възможни три вида текстове: текстове за властта, текстове срещу властта и текстове, написани за Сталин. В "Майстора и Маргарита" Булгаков вкарва специално послание към Сталин, което позволява на романа да бъде публикуван. Посланието: "Пази твореца, той е този, който ще даде морално оправдание за злото, което вършиш". Това каза доц. д-р Лиза Боева в лекцията спектакъл "Майстора и Маргарита". Булгаков и властта", която днес представиха заедно с актьора Ицхак Финци в Малък градски театър "Зад канала".
Доц. Боева насочи вниманието към детайлите в романа, които много често остават изгубени в преводите през годините, заради което и не дават точна представа за описаното време и сложната игра между твореца и властта в Сталинска Русия. Преплитайки факти от историята, включително от историята на религията и на литературата, с личната кореспонденция между Булгаков и третата му съпруга Елена Сергеевна, доц. Боева показа как шестият вариант на романа "Майстора и Маргарита" е създаден през 1938 г. и с идеята да бъде придвижен нагоре, към властта.
Определени моменти от романа са с адресат Сталин и средния читател, носителя на масовия пошъл вкус. "Майстора предава част от разказа така, че да е разбираем за Сталин", отбеляза Лиза Боева. "В книгата има откровено слаби глави, откровено пошли места (целият гол полет на Маргарита, да речем, преписан от мережковския "Леонардо") – всичко това Булгаков добавя именно за читателите с масов вкус, за читателя Сталин".
"В опростен вариант тук се разкрива един от най-великите конфликти в историята на световната култура - между Христос и Пилат", каза още доц. д-р Лиза Боева. И обърна внимание на това, че Майстора не получава светлина в пътя към вечността (няма светлина, когато сключваш сделка с Дявола), а Маргарита също е съмнителен подарък за вечността, тя не е положителен образ, не е Муза.
А ето една куриозна история, разказана от Лиза Боева в лекцията:
"През 1986-та година режисьорът Владимир Наумов подготвил сценарий по "Майстора и Маргарита", но Елем Климов – тогавашният председател на Съюза на кинематографистите – му взел идеята.
Наумов много се разстроил. Върнал се у дома, вечерта си легнал и тъкмо се унесъл в сън, когато се разнесъл входният звънец. "Че кой ли идва в този късен час?" – зачудил се той. – "Може би е човек на Климов, идва, за да поиска извинение…" Сънен, Наумов се спънал в нощното шкафче и силно ударил коляното си.
Не, не бил човек на Климов. Била Елена Сергеевна, съпругата на Булгаков. От 16 години тя вече била покойница. Ала Наумов бил така изумен да я види, че не съобразил това в първия момент.
– Нямам много време – рекла му Елена Сергеевна. – Долу в колата ме чака Михаил Афанасиевич. Само искам да Ви кажа, че Климов няма да заснеме филм по "Майстора и Маргарита".
– Защо да не заснеме?
– Защото Михаил Афанасиевич не иска. Вие също не се огорчавайте.
Сутринта Наумов се събудил. "Какъв чуден сън ми се присъни миналата нощ!" И в този момент погледнал коляното си: то било силно ожулено, чак пижамата била леко съдрана. А малко по-късно през деня узнал, че наследниците на Булгаков са забранили на Климов да снима филм по "Майстора и Маргарита". Климов не успял. И никой след него не успял, дори и да се е опитал.
Защо ли? Защото Михаил Афанасиевич не иска"…
Или друг цитат от лекцията:
"В ранните версии на "Майстора и Маргарита" е включен такъв диалог: Воланд разказва на Берлиоз и Иван Бездомни за чутото на терасата на Понтий Пилат, а Берлиоз (главен редактор на литературното списание "Богоборец") възкликва: "Знаете ли, уважаеми професоре, ние с радост ще публикуваме този Ваш разказ в следващия номер!" Воланд отвръща мигновено: "За мен ще бъде чест да бъда публикуван във Вашето списание!" В следващите редакции Булгаков премахва названието на списанието (а "Богоборец" е явна препратка към реално съществуващото литературно списание "Безбожник"), премахва и предложението на Берлиоз за публикация. А инак какво казва тук Булгаков? Че съветският сталински атеизъм е всъщност форма на сатанизма. Ето, пред нас (пред Берлиоз и Иванушка Бездомни) е духовният вожд и учител на съветските богоборци".
"Майстора и Маргарита" е изключителна, гениална книга, защото представя (както виждаме – и предвещава) вярата, че злото може да твори добро. Ето защо е важно да говорим за романа на Булгаков именно сега. Един от възможните изводи от историята на романа е: "Никога нищо не искайте от тези над вас. Ще дойде време, когато те сами ще дойдат и ще ви дадат това, което искате". "Но дори и тогава, не го приемайте", каза в заключение доц. Боева.
Лекцията на доц. д-р Лиза Боева с илюстриращите текстове, представени от Ицко Финци, е част от програмата на образователната платформа по изкуства "Филизи 33", на която Българска телеграфна агенция е партньор.